W przypadku projektów unijnych, właściwa instytucja (zarządzająca, wdrażająca lub pośrednicząca), zobowiązuje każdego beneficjenta w umowie o dofinansowanie projektu do przygotowania i przeprowadzenia postępowań o udzielenie zamówień publicznych (na dostawy, usługi lub roboty budowlane) o wartości szacunkowej przekraczającej 50 tys. PLN netto, tj. bez podatku od towarów i usług (VAT), w sposób zapewniający przejrzystość oraz zachowanie uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców. Spełnienie powyższych wymogów następuje w drodze zastosowania przepisów Pzp lub tzw. zasady konkurencyjności, co wynika wprost z podrozdziału 6.5 pkt 1 obowiązujących „Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020”, w wersji z dnia 19 września 2016 roku – wytycznych horyzontalnych.
Wytyczne horyzontalne wydawane są przez ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego, na podstawie art. 5 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz.U. z 2016 poz. 217 z późn. zm.) – tzw. ustawy wdrożeniowej. Mają one na celu zapewnienie zgodności sposobu realizacji programów operacyjnych z prawem Unii Europejskiej w zakresie wdrażania funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności oraz spełnianie wymagań określanych przez Komisję Europejską w tym zakresie, a także zapewnienie jednolitości sposobu realizacji programów operacyjnych i prawidłowości realizacji zadań i obowiązków określonych ustawą.
Zasadę konkurencyjności obowiązani są stosować (w myśl podrozdziału 6.5.2. pkt 1 Wytycznych):
a) beneficjenci niebędący zamawiającymi w rozumieniu ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 poz. 2164 z późn. zm.), dalej p.z.p. (nazwijmy ich prywatnymi) – w przypadku zamówień przekraczających wartość 50 tys. PLN netto,
b) beneficjenci będący zamawiającymi w rozumieniu p.z.p., w przypadku zamówień o wartości równej lub niższej niż kwota określona w art. 4 pkt 8 p.z.p. (obecnie 30 000 euro netto), a jednocześnie przekraczającej 50 tys. PLN netto lub w przypadku zamówień sektorowych o wartości niższej niż kwota określona w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 p.z.p. (tzw. próg unijny – przy zamówieniach sektorowych od 418 000 euro do 5 225 000 euro, w zależności od rodzaju przedmiotu zamówienia), a jednocześnie przekraczającej 50 tys. PLN netto.
Omawiana, dość rozbudowana procedura opiera się na upublicznieniu zapytania ofertowego, spełniającego rygorystyczne wymagania opisane w Wytycznych, w zakresie opisu przedmiotu zamówienia, określenia warunków udziału w postępowaniu oraz sposobu dokonywania oceny ich spełnienia, kryteriów oceny ofert, opisu sposobu przyznawania punktacji za spełnienie danego kryterium oceny ofert, terminu składania ofert, informacji na temat zakazu wskazanych w Wytycznych powiązań osobowych lub kapitałowych między wykonawcą a beneficjentem oraz pozostałych wymaganych zapisów. Zapytanie powinno być upublicznione co do zasady w tzw. Bazie konkurencyjności Funduszy Europejskich. Na beneficjencie ciążą istotne wymagania co do sposobu przeprowadzenia całej procedury oraz jej dokumentacji, wybrane z nich zostaną również omówione.
W przypadku określonych programów operacyjnych mogą zostać wydane dodatkowe wytyczne programowe. Znaczenie mają również często wewnętrzne regulacje organizacyjne w samej jednostce zamawiającej.
Trzeba wskazać jak bardzo istotne jest prawidłowe przeprowadzenia przez beneficjenta całego postępowania, mając na uwadze sankcje, jakie grożą w przypadku uchybień. Stwierdzenie przez instytucję pośredniczącą określonych nieprawidłowości na etapie kontroli będzie mogło skutkować uznaniem danych, zakładanych w budżecie projektu wydatków objętych dofinansowaniem za niekwalifikowalne oraz nałożeniem korekty finansowej w wysokości od 5 do 50, a nawet 100 % wartości poniesionych na zrealizowanie zamówienia środków oraz zobowiązaniem do ich zwrotu (pod rygorem egzekucji), ewentualnie cofnięciem przez instytucję refundacji.
Zapraszam do kontaktu w przypadku dalszych pytań lub potrzeby pomocy prawnej:
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.