W myśl art. 20a ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1579 z późn. zm.), dalej p.z.p., który wszedł w życie 14 stycznia 2017 r., w przypadku zamówienia na roboty budowlane lub usługi, którego wartość jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 1 000 000 euro, do nadzoru nad realizacją udzielonego zamówienia zamawiający ma co do zasady obowiązek powołać zespół osób nadzorujących, zwany dalej „zespołem”. Co więcej, zespół powinien być wówczas powołany dla jednego lub więcej powiązanych ze sobą zamówień (art. 20a ust. 2 p.z.p.).
Omawiana regulacja, w swoim założeniu ma przyczynić się z pewnością do poprawy procesu realizacji zamówienia już po zawarciu umowy między zamawiającym a wykonawcą. Akcentuje jak istotne musi być, zwłaszcza przy tak dużych inwestycjach, odpowiednie powiązanie i zintegrowanie, również personalne, procesu przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia, zawarcia umowy z wykonawcą, z późniejszym procesem realizacji przedmiotu zamówienia i nadzorem nad tą realizacją – zgodną z pierwotnymi wytycznymi i specyfikacją zamawiającego.
Warto zwrócić uwagę, że ustawodawca wskazał na konieczność powołania zespołu w przypadku zamówienia na roboty budowlane i usługi, jednak nie w przypadku dostaw. Może wynikać to z tego, że dostawy swym charakterem są zazwyczaj mimo wszystko znacznie mniej skomplikowane w realizacji niż wielomilionowe umowy dot. usług czy robót budowlanych.
Zgodnie z art. 20a ust. 3 p.z.p., co najmniej dwóch członków zespołu jest powoływanych do komisji przetargowej.
Jak wskazał w przedstawionej interpretacji przepisów Urząd Zamówień Publicznych: „uwzględniając okoliczność, że przywołany przepis wiąże zasadniczo prace takiego zespołu z pracą komisji przetargowej, szczegółowe uregulowanie zasad funkcjonowania takiego zespołu – jego powoływania, trybu pracy, odpowiedzialności poszczególnych osób i inne istotne kwestie związane z jego działalnością, powinno być uregulowane w opracowywanych przez kierowników zamawiającego – w oparciu o dyspozycję art. 21 ust. 3 ustawy Pzp – regulaminach pracy komisji przetargowej lub wewnętrznych regulaminach udzielania zamówień publicznych albo innych wewnętrznych procedurach obowiązujących w danej jednostce zamawiającego w celu uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości dotyczących funkcjonowania takiego zespołu, a także przejrzystości jego działania”.
Konkretne regulacje powinny być zależne od charakteru i specyfiki określonego przedmiotu zamówienia.
W myśl art. 20a ust. 4 p.z.p., zespołu nie powołuje się, jeżeli zamawiający w inny sposób zapewnia udział co najmniej dwóch członków komisji przetargowej w nadzorze nad realizacją udzielonego zamówienia.
Można zaprezentować opinię, że spełnieniem wymogu przewidzianego w art. 20a ust. 4, będzie chociażby udział co najmniej dwóch członków komisji w odbiorach poszczególnych etapów oraz odbiorze końcowym wykonania umowy.
Zapraszam do kontaktu w przypadku dalszych pytań lub potrzeby pomocy prawnej: