Ustawa z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, wchodząca w życie 01 stycznia 2021 r., wprowadza wiele zmian dotyczących terminu związania ofertą przez wykonawcę w postępowaniu. Przede wszystkim przewiduje wydłużenie terminów związania ofertą, w przypadku postępowań powyżej progów unijnych. Mają one wynosić: 90 dni (zasada) oraz odpowiednio 120 dni (wówczas, gdy wartość zamówienia dla robót budowlanych równa się lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 20 000 000 euro, a dla dostaw lub usług – 10 000 000 euro). Termin związania ofertą dla postępowań poniżej progów unijnych nie zmieni się i będzie wynosił standardowe 30 dni.
„W sytuacji, gdy zamawiający przewiduje, że wybór najkorzystniejszej oferty nie nastąpi przed upływem terminu związania ofertą, ma on obowiązek jeszcze przed upływem terminu związania ofertą zwrócenia się do wykonawców o wyrażenie zgody na przedłużenie tego terminu o wskazywany okres, który nie może być jednak dłuższy niż 60 dni. Przedłużenie na żądanie zamawiającego może nastąpić tylko raz w trakcie postępowania. Zamawiający nie będzie mógł zwracać się do wykonawców o dalsze przedłużenie terminu związania ofertą. Termin związania ofertą będzie mógł być przedłużony tylko wówczas, gdy wykonawca złoży wyraźne oświadczenie o przedłużeniu tego terminu i jednocześnie przedłuży wadium lub wniesie nowe wadium na przedłużony okres związania ofertą (o ile wadium jest przewidywane)” (druk sejmowy 3624 – uzasadnienie Projektu ustawy).
Wyjątkowo interesujący zapis został zawarty w art. 252 Nowego PZP. Zgodnie z art. 252 ust. 2 i 3, jeżeli termin związania ofertą upłynął przed wyborem najkorzystniejszej oferty, zamawiający wzywa wykonawcę, którego oferta otrzymała najwyższą ocenę, do wyrażenia, w wyznaczonym przez zamawiającego terminie, pisemnej zgody na wybór jego oferty. W przypadku braku zgody, zamawiający zwraca się o wyrażenie takiej zgody do kolejnego wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, chyba że zachodzą przesłanki do unieważnienia postępowania.
Pisemna zgoda na wybór oferty (składana po upływie już terminu związania ofertą) stanowi istotne novum w systemie zamówień publicznych w Polsce i potwierdza niejako jedną z trzech linii orzeczniczych Krajowej Izby Odwoławczej, która się na powyższy temat wiele razy wypowiadała. Tę najbardziej liberalną. Zobaczymy jak ukształtuje się w tym zakresie praktyka.