W nowej ustawie PZP, podobnie jak w tej obowiązującej przed 2021 rokiem, przewidziana została, jako możliwa do zastosowania, tzw. „procedura odwrócona” tj. kwalifikacja podmiotowa wykonawcy po badaniu i ocenie ofert.
Jak wskazuje Urząd Zamówień Publicznych w swojej Interpretacji z 05 listopada 2020 roku: „procedura odwrócona w postępowaniu prowadzonym w trybie podstawowym nie ma zastosowania”. Takie rozwiązanie sytuacji przez ustawodawcę powoduje, że procedurę tę możemy przeprowadzić tylko w przypadku określonych postępowań o szacunkowej wartości równej lub powyżej progów unijnych.
Warto zauważyć, że w przypadku stosowania procedury odwróconej występuje więc zasadnicza zmiana w porównaniu z poprzednią ustawą, w której przewidziana była możliwość zastosowania procedury odwróconej zarówno w przypadku postępowań poniżej jak i powyżej progów unijnych. Teraz wchodzi w grę tylko postępowanie unijne w trybie przetargu nieograniczonego.
Procedura odwrócona może być w przypadku postępowań unijnych zastosowana, jeśli zamawiający przewidzi to w SWZ. Jak wskazuje w swoim komentarzu Ewa Wiktorowska (Gawrońska-Baran Andrzela i in., Prawo zamówień publicznych. Komentarz. WKP 2021) „tak jak dotychczas zamawiający może najpierw dokonać badania i oceny ofert, a następnie dokonać kwalifikacji podmiotowej wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie braku podstaw wykluczenia oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu, o ile taka możliwość została przewidziana w SWZ lub w ogłoszeniu o zamówieniu. Novum stanowi możliwość przewidzenia przez zamawiającego w SWZ braku wymagania złożenia JEDZ wraz z ofertą od wszystkich wykonawców i wymaganie złożenia JEDZ wyłącznie od wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona”.