Przewidzenie przez zamawiającego wizji lokalnej w postępowaniu nie może zastąpić przygotowania przez niego prawidłowego opisu przedmiotu zamówienia tj. jednoznacznego, zrozumiałego, wyczerpującego oraz uwzględniającego wszystkie okoliczności i wymagania, które mogą mieć wpływ na sporządzenie oferty.
Zamawiający ma możliwość ustalenia obecnie zarówno wizji lokalnej obligatoryjnej, jak również nieobowiązkowej. Jednocześnie, zgodnie z art. 226 ust. 1 pkt 18 ustawy PZP, zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli została złożona bez odbycia wizji lokalnej lub bez sprawdzenia dokumentów niezbędnych do realizacji zamówienia dostępnych na miejscu u zamawiającego, w przypadku gdy zamawiający tego wymagał w dokumentach zamówienia.
Zasadnym jest stwierdzenie, że decyzja o nałożeniu na wykonawcę obowiązku odbycia wizji lokalnej powinna być poprzedzona analizą zamawiającego. Zamawiający powinien odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy prawidłowe przygotowanie oferty przez wykonawcę uzależnione jest od odbycia wizji lokalnej? Zgodnie z art. 131 ust. 2 ustawy PZP, obligatoryjność wizji lokalnej powinna być uzależniona od tego, czy jest to konieczne ze względu na specyfikę przedmiotu zamówienia. Należy zbadać czy przeprowadzenie postępowania z takim warunkiem nie narusza jednej z naczelnych zasad prawa zamówień publicznych, tj.: zasady uczciwej konkurencji, przejrzystości czy równego traktowania wykonawców. Przebieg wizji lokalnej powinien wypełniać postulat równego traktowania wykonawców. Każdy z nich powinien mieć prawo zbadania terenu realizacji zamówienia w takim samym zakresie i terminie oraz na takich samych warunkach.
Zapraszam do kontaktu w przypadku dalszych pytań lub potrzeby pomocy prawnej: