Zgodnie z art. 55 ust. 4 ustawy PZP, jeżeli dokonanie określonych czynności związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia wymaga wiadomości specjalnych, kierownik zamawiającego, z własnej inicjatywy lub na wniosek komisji przetargowej, może powołać biegłych.
Ustawa daje więc kierownikom zamawiającego prawo powołania dowolnej liczby biegłych, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę, dotyczącą prowadzonego postępowania. Wszystko zależy od specyfiki danego zamówienia, a także kwalifikacji i wiedzy członków komisji przetargowej. Biegłym może być również pracownik zamawiającego. Biegli są powoływani z reguły w przypadku złożonego przedmiotu zamówienia. Wiedza ich jest wykorzystywana zwłaszcza na etapie przygotowania postępowania, do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia, określenia warunków udziału w postępowaniu, określenia istotnych postanowień umowy.
Jak wskazuje się w doktrynie (Prawo zamówień publicznych. Komentarz red. Marzena Jaworska, Dorota Grześkowiak-Stojek, Julia Jarnicka, Agnieszka Matusiak, rok 2023, Legalis) „powołanie biegłego wymaga szczegółowego określenia zakresu jego obowiązków. Jest to istotne z punktu widzenia prawidłowego przebiegu postępowania o udzielenie zamówienia jak i możliwości uniknięcia późniejszych ewentualnych wątpliwości lub nieporozumień na linii zamawiający – biegły – członkowie komisji. Biegły nie powinien mieć uprawnień tożsamych z uprawnieniami komisji przetargowej. Wynika to przede wszystkim z celu, w jakim jest powoływany. Zakres jego pracy powinien obejmować wyłącznie czynności, które wymagają wiedzy specjalistycznej, a której posiadania od biegłego się wymaga. Charakter pracy biegłego z reguły ma walor opiniotwórczy. Są jednak sytuacje, kiedy charakter pracy biegłego ma wymiar również twórczy. Efektem jego prac może być nie tylko opinia, ale i przygotowanie określonych dokumentów do postępowania o udzielenie zamówienia, np. opisu przedmiotu zamówienia”.
Zapraszam do kontaktu w przypadku dalszych pytań lub potrzeby pomocy prawnej: